LEARN MORE ENGLISH

Private and Group Classes are located at

28600 Apple Blossom Lane, Farmington Hills

Are you looking to join a class but don't have any learning partners?  Email your request.  For example, "I'm interested in a beginning conversation class on Monday afternoons."  Another example:  "I want to join an intermediate class in the evenings."   

The teacher will contact you when there are enough students to make a class.  

The teacher will travel to businesses and homes for group classes.

​There is an extra traveling fee.

Are you interested in classes at your work location?  There is an extra traveling fee of $1.00 per minute of driving both ways for the teacher, which can vary due to times of the day and traffic conditions.


For help understanding the English on this page, use  this Google Translator .

Babysitting is available for groups -

extra fee paid to babysitter

Private Groups of 2-7 students together
Group of 2 students - daytime - Monday-Friday - 9:30 am -6:00 pm
1 hour, 4 times a month = $170 = $85 each student
1 hour, 3 times a month = $148 = $74 each student
1 hour, 2 times a month = $105 = $52.50 each student
1 hour, 1 time a month = $63 = $31.50 each student
Group of 2 students - daytime - Monday-Friday - 9:30 am - 6:00 pm
1.5 hours, 4 times a month = $235 = $117 each student
1.5 hours, 3 times a month = $204 = $102 each student
1.5 hours, 2 times a month = $145= $72 each student
1.5 hours, 1 time a month = $87 = $44 each student
Groups of 3 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
1.5 hours, 4 times a month = $260 = $87 each student
1.5 hours, 3 times a month = $225= $75 each student
1.5 hours, 2 times a month = $165= $55 each student
1.5 hours, 1 time a month = $100= $33 each student
Groups of 3 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
2 hours, 4 times a month = $336 = $112 each student
2 hours, 3 times a month = $305= $102 each student
2 hours, 2 times a month = $229= $76 each student
2 hours, 1 time a month = $147 = $49 each student
Groups of 4 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
1.5 hours, 4 times a month = $264 = $66 each student
1.5 hours, 3 times a month = $230 = $57 each student
1.5 hours, 2 times a month = $163= $41 each student
1.5 hours, 1 time a month = $98 = $24 each student
Groups of 4 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
2 hours, 4 times a month = $350= $87 each student
2 hours, 3 times a month = $319= $80 each student
2 hours, 2 times a month = $239= $60 each student
2 hours, 1 time a month = $153 = $38each student
Groups of 5 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
1.5 hours, 4 times a month = $315= $63 each student
1.5 hours, 3 times a month = $274= $55 each student
1.5 hours, 2 times a month = $194 = $39 each student
1.5 hours, 1 time a month = $116= $23 each student
Groups of 5 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
2 hours, 4 times a month = $375= $75 each student
2 hours, 3 times a month = $341 = $68 each student
2 hours, 2 times a month = $256 = $51 each student
2 hours, 1 time a month = $163 = $33 each student
Groups of 6 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
2 hours, 4 times a month = $402= $67 each student
2 hours, 3 times a month = $366 = $61 each student
2 hours, 2 times a month = $275= $46 each student
2 hours, 1 time a month = $176= $29 each student
Groups of 7 students - daytime - Monday - Friday - 9:30 am - 6:00 pm
2 hours, 4 times a month = $420= $60 each student
2 hours, 3 times a month = $382 = $55 each student
2 hours, 2 times a month = $286 = $41 each student
2 hours, 1 time a month = $183= $26 each student
Groups of 8 or more students, please email help@learnmoreenglish.com
Interested in an evening group class? Email for information.

​​   1. Make your own group with 

​      friends or co-workers

ADULT ENGLISH CLASSES

Student can learn

Conversation, Survival English, Pronunciation, Vocabulary, Grammar, Listening, Business English, American Culture,  Test Taking - Toeic

Do you need a babysitter for your group?  Babysitters are available for $10 per hour (per class, not child) - maximum 5 kids.  A 2nd babysitter can be hired for an additional fee if you have more kids in your group.


Moms can also make their own group with the kids and no babysitting.  This would be a casual class in the babysitting room.  

Are you interested in learning English in a group?  Talk to your friends or co-workers, and begin your own class.  Decide what you would like to learn and your level.  Do you want homework?  Tell me your ideas and I'll custom create a class for you and your friends or co-workers.

​Classes can be in the morning, afternoon or evening depending on availability.  Please email for evening class payment schedule.

2. Email for available days and times

Important:  Please read rules about groups         

Tuition is paid at the end of each month. 


The lowest price per class is with 4 lessons in a month.  The most expensive is when students only take 1 lesson in a month.     
               
There is no penalty for cancelling a lesson during a national holiday; for example, Christmas, New Year, Memorial Day, July 4, Labor Day, …. When class is cancelled due to a holiday, the group will pay the prorated fee for 3 days in the month.    

For example, a class of 4 students take 4 lessons in a month, each 2 hours, the fee is $345 ($86.25 for each student).   If the students cancel the lesson because of a national holiday, the fee is $258.75 ($64.69 for each student).  This is the same price per hour as 4 lessons.


Each member of the group is responsible for his/her portion of the payment.  If one person is absent but three others come, the person absent must still pay for that day.


Cancelling a lesson must be done 12 hours or more before the start of the lesson.  If cancelled less than 12 hours before, the group will be responsible for that week's lesson payment.